čtvrtek 15. srpna 2013

Expedice Jane Austen

Návštěva Steventonu, rodiště Jane Austen nebývá často v nabídce cestovních kanceláří.
Steventon vlastně cílem turistů nebývá vůbec a to se mi zdálo trochu divné.
Po stopách jejího života se jezdí do Bath, kde žila, do Chawtonu, kde má muzeum, do Winchesteru, kde je v katedrále pohřbena. A co Steventon?  Proč je tak opomíjený? Ano, ví se, že známá autorka románů jako Pýcha a předsudek či Rozum a cit tam žila jen krátce, pak ji studia zavedla do světa, její rodný dům byl sice srovnán se zemí, ale kostel, kde byla pokřtěna, a to dokonce dvakrát, ten by tam pořád měl stát!
A tak jsme se tam vydali.
Steventon je tak malá vesnice, že ani navigace nemá jasno, kam zamířit. Zvláště pokud jsou u Londýna hned Steventony dva, asi 60 km od sebe. Až pomocné indicie pomohou vybrat ten správný.
Hned poté, co sjedeme z dálnice M3 začíná být jasné, že turistické potíže běžné u profláklých památek, jako davy turistů, dopravní zácpy či vysoké vstupné, tady opravdu nehrozí. Obavy spíš vyvolává cesta kategorie „ polňačka“, zarostlá ze všech božích stran. Jet tudy velkým busem nebo dokonce dvoupatrákem, vracíme se potupně zpět. Ale že máme malý komorní 26-místné vozítko, je nám dovoleno pokračovat v expedici. Konečně cedule Steventon, uf. Ale nikde žádný kostel. Místní žena okopávající zahrádku na nás nevěřícně kouká: „Ke kostelu tudy nahoru a první odbočkou doprava, je to kousek.“ Jdeme tedy pěšky, ale po půlhodině chůze zarostlou liduprázdnou cestou začínám pochybovat o přesnosti sdělené informace. Naštěstí se objevuje anděl – vypadá sice jako normální řidič (ale já vím, že je to anděl), který nám správný směr potvrdí s poznámkou: „Jedu tady už poněkolikáté a vždycky mi připadá divné, kde ten kostel postavili.“

Odměna stojí za to – jednoduchá malebná stavba z 12. století schovaná ve stínu vysokých dubů, kolem pár hrobů, i těch se jmény příbuzných slavné spisovatelky. Oáza klidu, kde se zastavil čas. Minimálně na 22 let. Potvrzuje to věta místního pozorovatele: „Vy musíte být asi velcí fanoušci naší Jane, když jste sem přijeli až z ČESKOSLOVENSKA!“Žádné komentáře:

Okomentovat